Každých pět vteřin v rozvojovém světe oslepne jeden člověk, každou minutu jedno dítě.
Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Jitka Křížová

Jitka Křížová při maratonu na Velké čínské zdi

Kdo je Jitka Křížová?

Kdo? Kříženka blázna a vytrvalce.

Přátelé o ní říkají, že jí nadšení pro věc jiskří v očích.
Zúčastnila se Mistrovství České republiky v běhu do schodů. Vyhrála 24hodinový vytrvalostní závod na kolečkových bruslích. Při Spartan Race se plazila pod ostnatým drátem v bahně a po jeho zimní variantě léčila omrzlá stehna. S partou bláznů zdolala Krušnohorský Everest, kde se snažili během 12 hodin nastoupat více než 8 848 výškových metrů.

"Maratonů se neúčastním proto, abych byla první, ale pro zážitek, který mi vytrvalostní běh přináší. Nemusím mít nejlepší čas. Motivuje mě možnost překonat sama sebe a posunout hranice svých vlastních možností. Před každým závodem se bojím, že jej nezvládnu, že jsem si nandala příliš velké sousto. Ale jen co protnu cílovou čáru, napadají mě další bláznivé sportovní výzvy, na které se prostě musím přihlásit."

Jak to začalo? Dobrovolnictvím.
"Jako dobrovolník jsem organizovala volnočasové aktivity dětském táboře pro nevidomé. Tam jsem si poprvé vyzkoušela, jaké to je, dělat traséra slepým běžcům. Od té doby chodíme běhat pravidelně."

Proč běhám? Pro slepé.
Chtěla bych jim pomoci ještě víc. A věřím, že díky maratonu na Velké čínské zdi se mi to podaří. Jsem motivovaná tím, co nevidomí dokážou. Obdivuji jejich odvahu, elán a radost ze života, kterou nedokázal zlomit ani tak vážný hendikep, kterým slepota zajisté je.

Proč Velká čínská zeď?
Každý maraton je pro mě sváteční událostí, ale ten v Číně je výjimečný. Běžci během závodu musí zdolat prudké stoupání i klesání. Zeď se táhne po hřebenech hor a trasu 42 kilometrů znepříjemňuje více než 5 000 vysokých schodů. Není divu, že je považovaná za jednu z nejnáročnějších. Vím, že nepoběžím sama, ale s vaší podporou. Chci tím společně s vámi bojovat proti slepotě. Medaile z Číny bude vydražena a výtěžek z ní pomůže slepým navrátit zrak. Společně tak překonáme překážky se slepotou spojené.

Medaile z Velké čínské zdi

Jitka Křížová na Velké čínské zdi

Jitka Křížová při závodě

VelJitka Křížová zdárně doběhla do cíle maratonu na Velké čínské zdi


Jazykové mutace: cs"> en">